کاربردهای طب سوزنی در زیبایی

کاربردهای طب سوزنی در زیبایی

هر زمان که از طب سوزنی سخنی به میان می‌آید ذهن اغلب مردم به سمت کاهش وزن و لاغری معطوف می‌شود چرا که شنیده‌اند طب سوزنی می‌تواند در کاهش اشتها موثر باشد و به لاغر شدن کمک کند. از طرفی اثرات طب سوزنی در کنترل دردهای حاد و مزمن ازجمله میگرن، سیاتیک، کمردرد و حتی روماتیسم مفصلی برای مخاطبین این طب به اثبات رسیده است. اما این روش درمانی کهن کاربرد مهم دیگری نیز دارد و آن افزایش زیبایی و جوان سازی پوست صورت است. در ادامه به مهم ترین تاثیرات طب سوزنی بر زیبایی پوست و مو اشاره خواهیم کرد

  ۱– جوان سازی و شادابی پوست صورت

تاثیر طب سوزنی بر زیبایی اگرچه قدمتی دیرینه دارد اما به تازگی دوباره مورد توجه قرار گرفته است. شما می‌توانید با طب سوزنی پوستی ۵ تا ۱۰ سال جوان‌تر و شاداب‌تر داشته باشید؛ بدون اینکه عوارض داروهای شیمیایی، جراحی و تزریقات را متحمل شوید. این تغییر در همان ۳ جلسه اول طب سوزنی قابل مشاهده است. با ادامه درمان نیز پوست روشن‌تر، شاداب‌تر و جوان‌تر خواهد شد.

۲– کاهش چروک‌های عمقی و رفع چروک‌های سطحی

طب سوزنی در کاهش و یا از بین بردن چروک‌های دور چشم، پیشانی، خط اخم، خط خنده و سایر خطوط چهره موثر است. اثرات ضد چروک آن معمولا بعد از جلسات ۷ و ۸ درمان ظاهر می‌شود. اما این روش از آنجایی که قادر به فلج کردن عضله نیست روی بعضی چروک‌ها مانند خط اخم اثرات نسبی دارد. این بدان معنا است که اگر فرد عادت اخم کردن را ترک کند، طب سوزنی بسیار سودمند خواهد بود. درواقع با استفاده از طب سوزنی این چروک‌ها از بین می‌روند اما اگر عادت به اخم کردن ترک نشود، خط اخم دوباره بر می‌گردد. یکی از راهکارهای سودمند در این زمینه، استفاده از چسبهای ضد حساسیت بین دو ابرو در زمانی است که فرد مرتبا عادت به اخم کردن دارد؛ از جمله موقع خواب.

۳– لیفتینگ و رفع افتادگی پوست

پوست صورت معمولا بعد از ۳۵ سالگی شروع به افتادگی می‌کند و بسیاری از خانم‌ها به دنبال راه چاره برای درمان آن هستند. اگرچه به نظر عجیب می‌رسد اما اثرات طب سوزنی در لیفت صورت بسیار چشمگیر است. برای این منظور، خانم‌های غیر سیگاری معمولا به ۱۰ تا ۲۰ جلسه درمانی نیاز دارند. بعد از ۷ جلسه نیز بسیاری از بیماران اظهار می‌کنند صورت شان سفت‌تر شده است. علاوه بر لیفت گونه‌ها و صورت، لیفتینگ پلک و ابرو نیز امکان پذیر است اما به دلیل حساسیت کار، این شیوه درمانی از جلسات ۵ به بعد انجام می‌شود. افرادی که مدام سرشان را پایین می‌اندازند و در حال مطالعه و کارهای کامپیوتری هستند، ممکن است صورت‌شان زودتر از زمان معمول افتادگی پیدا کند. در این مورد شاید اثرات لیفت رضایت بخش نباشد.

۴– رفع کک و مک، لک صورت و روشن کردن پوست

طب سوزنی شاید از کارآمد ‌ترین روش‌های درمانی برای از بین بردن لک‌های پوستی باشد. حتی لک‌های مقاوم نیز تا حدود زیادی به این روش درمانی پاسخ مثبت می‌دهند. گاها بیمارانی را می بینیم که برای از بین بردن لک‌های پوستی‌شان هر نوع درمانی را انجام داده‌اند و طب سوزنی برای بسیاری از آن‌ها آخرین و بهترین درمان بوده است. روشن شدن پوست از همان جلسات اولیه درمان شروع می‌شود. طی این جلسات ابتدا base یا زمینه پوست روشن می‌شود بنابراین گاهی لکه‌ها بیشتر خود را نشان می‌دهند اما پس از گذشت جلسات متعدد بیمار متوجه روشن شدن لک و حتی از بین رفتن کک و مک‌ها می‌شود.

۵– رفع تیرگی دور چشم

تیرگی دور چشم به دو دسته وراثتی (فیزیولوژیک) و یا اکتسابی (پاتولوژیک) تقسیم می‌شود. در گروه اول معمولا تیرگی دور چشم ثابت است و کم و زیاد نمی‌شود. اغلب این افراد در اعضای خانواده نیز این مشکل را دارند. این گروه ممکن است به طب سوزنی پاسخ دهند اما امکان برگشت مشکل‌شان وجود دارد و باید جلسات نگهدارنده (ماهیانه) را برای مدت طولانی انجام دهند. اما در گروه دوم، تیرگی دور چشم بسته به وضعیت خواب، بیداری، استرس، نوع تغذیه، زمان پریود، سردرد، وضعیت سینوس‌ها و … تغییر می یابد. این افراد معمولا پاسخ خوبی به طب سوزنی می‌دهند. البته در این گروه باید حتما مشکل زمینه‌ای را برطرف کرد.

۶– رفع پف زیر چشم

پف زیر چشم نیز مانند تیرگی دور چشم می‌تواند به صورت ارثی و ژنتیکی (فیزیولوژیک) باشد. همچنین ممکن است در اثر عوامل متعددی از جمله نفخ شکم بوجود آید که در این صورت به آن نوع پاتولوژیک گفته می‌شود. در نوع پاتولوژیک افراد معمولا اظهار می‌کنند که گاهی پف زیر چشم‌شان زیادتر و گاهی کمتر می‌شود. در معاینه دقیق این بیماران می‌توان سر نخ‌هایی از اختلال کارکرد دستگاه گوارش بدست آورد. معاینه زبان آن‌ها نیز معمولا جای دندانه دندانه دور زبان را نشان می‌دهد. بدیهی است در این صورت درمان با رفع علت زمینه‌ای مقدور است اما در نوع فیزیولوژیک، طب سوزنی کمک چندانی نمی‌کند.

۷– رفع آکنه و جای جوش

یکی از علل آکنه و جوش صورت از دیدگاه طب چینی، وجود آتش و بلغم در کانال‌های کبد و معده است. بنابراین برای رفع آکنه نیازمند درمان زمینه‌ای بیماری از طریق طب سوزنی بدن و صورت هستیم. علاوه براین باید وضعیت هورمون‌ها، قاعدگی، تغذیه، استرس و خواب بیمار بررسی و اصلاح شود. از دیگر فواید طب سوزنی اثر آن بر کنترل چربی پوست است. این تاثیر بعد از ۲ تا ۳ جلسه مشهود می‌شود، به نحوی که ترشح چربی از غدد سباسه به حالت طبیعی در می‌آید و به طور غیر‌ مستقیم باعث کنترل آکنه و حتی بسته شدن منافذ باز پوست می‌شود. برای درمان اسکار آکنه (جای جوش) نیز می‌توان از طب سوزنی و میکرونیدلینگ استفاده کرد. در این مورد، براساس عمق اسکار نیاز به ۱۰ تا ۲۰ جلسه درمان طب سوزنی وجود دارد. اثرات درمانی نیز بعد از جلسات ۷ و ۸ مشخص می‌شود.

میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ یکی دیگر از روش‌های موثر در رفع اسکار آکنه است. درواقع برای وصول به بهترین نتیجه درمانی باید طب سوزنی و میکرونیدلینگ را با هم تلفیق کرد. در این روش از وسیله‌ای استفاده می‌شود که سر آن تعدادی سوزن ریز تعبیه شده است. این وسیله روی پوست می چرخد و خراش‌های ریز ایجاد می‌کند. درمان با میکرونیدلینگ براساس عمق نفوذ به ۳ دسته تقسیم می‌شود: نوع خفیف، متوسط و شدید. نوع شدید آن مانند لیزر فرکشنال عمل می‌کند و همراه با خونریزی مختصر از پوست است. در نوع متوسط هم پوست فقط کمی صورتی می‌شود و تا چند روز پوسته ریزی مختصر دارد. تعداد جلسات درمانی لازم با میکرونیدلینگ بین ۵ تا ۷ جلسه (هر ۶ هفته یک بار) است.

۸– رفع استریا و خطوط ناشی از بارداری

استریا یا ترک‌های پوستی ضایعاتی هستند که اغلب در نواحی تحت فشار مانند ران، باسن، شکم و سینه‌ها به دلیل نازک شدن لایه درم و اپی درم پوست به شکل بریدگی ایجاد می‌شوند. علت ایجاد آن نیز کشیده شدن پوست به یک قسمت در فاصله زمانی کوتاه (مثل حاملگی یا سن بلوغ) است. استرایاها ابتدا قرمز و صورتی رنگ هستند و بعد از ۶ ماه تا ۱ سال به رنگ سفید و حتی نقره‌ای در می‌آیند. هرچه استریا حادتر باشد درمان آن سریع‌تر انجام می‌شود. در مقابل، استریاهای مزمن معمولا درمان طولانی مدت لازم دارند. جالب است بدانید که در طول جلسات متعدد، استریای مزمن که سفید رنگ است کم کم به رنگ صورتی در می‌آید. این موضوع نشانگر فعال شدن بافت کلاژن پوستی برای ترمیم استریا است. برای این منظور ۲۴ جلسه طب سوزنی لازم است. جلسات اولیه نیز به فاصله یک روز در میان انجام می‌شوند. لازم به ذکر است که درمان استریا در طب کلاسیک با موفقیت همراه نیست و هنوز کرم یا دارو یا روش موثری برای رفع آن تولید نشده است اما درمان در طب سوزنی با ۷۰ تا ۸۰ درصد موفقیت همراه است. برای رفع استریا علاوه بر طب سوزنی می‌توان از میکرونیدلینگ و میکرودرم ابریشن نیز استفاده کرد.

۹– درمان ریزش مو و کمک به رویش مجدد مو

اگر از ریزش مو رنج می برید باید طب سوزنی را امتحان کنید. ۹۰ درصد افراد بعد از ۴ تا ۵ جلسه درمان متوجه کاهش تعداد موهای ریخته شده می‌شوند. طبیعی شدن حالت موها و به اصطلاح بلند شدن موها از حالت خواب و بهبود رنگ کف سر نیز در همان جلسات اولیه طب سوزنی مشهود می‌شود. برای درمان ریزش مو معمولا ۱۲ جلسه طب سوزنی لازم است. برای رشد مجدد موها نیز به ۲ تا ۳ ماه درمان نیازمندیم. البته فواصل درمان در جلسات اولیه فشرده ‌‌تر است و بعد از ۲۰ جلسه هر هفته یا هر ماه یک بار انجام می‌شود.

۳ مکانیسم مهم طب سوزنی:

  1. طب سوزنی باعث افزایش گردش خون موضعی و جریان انرژی در ناحیه می‌شود. درواقع بسیاری از اثرات درمانی آن بوسیله این مکانیسم توجیه می‌شود.
  2. طب سوزنی می‌تواند باعث افزایش تولید کلاژن شود. فرض کنید ناحیه‌ای از بدن‌تان زخم می‌شود؛ چه اتفاقی می‌آفتد؟ ابتدا جریان خون در آن ناحیه شروع به افزایش می‌کند و باعث گرما و سرخی در منطقه می‌شود. سپس فرآیند ترمیم آغاز می‌شود و پس از گذشت چند روز (برای مثال ۲۰ روز) پوست نو و سالم در آن ناحیه تشکیل می‌شود. حال فرض کنید در پوست شما ده‌ها سوزن فرو رود و این کار هفته‌ای ۲ تا ۳ بار تکرار شود. به این ترتیب است که پوست جوان و شاداب می‌شود.

لازم به ذکر است که این سوزن‌ها بسیار نازک و مویی شکل هستند و درموقع ورود به پوست یک زخم میکروسکوپی ایجاد می‌کنند که غالبا دردناک نیست.

  1. طب سوزنی با ترشح موادی مانند سروتونین باعث ایجاد آرامش و نشاط می‌شود که خود از علل مهم زیبایی و شادابی پوست به شمار می‌آید. درواقع چینی‌ها معتقد هستند که زیبایی از درون نشات می‌گیرد.

**

متخصصان طب سوزنی معتقدند که این روش بر سایر درمان‌های زیبایی ارجح است زیرا :

  1. بدون عارضه است و فقط در بعضی افراد ممکن است باعث ایجاد کبودی (هماتوم) مختصر شود.
  2. در ۲۰ تا ۲۴ جلسه می‌تواند کل مشکلات صورت از جمله چین و چروک‌ها، خط اخم و خنده، خط پیشانی، افتادگی صورت، لک، کک و مک، غبغب، تیرگی و پف دور چشم و افتادگی پلک و ابرو را درمان کند. در حالی که روش‌های دیگر مانند بوتاکس فقط در پاره‌ای از نازیبایی‌های صورت کمک کننده هستند و نمی‌توانند روی تمام مشکلات هم زمان با هم اثر بگذارند.
  3. درمانی مقرون به صرفه است.
  4. به دلیل وجود کانال‌های انرژی در صورت، حتی وقتی فقط روی صورت و برای زیبایی کار می‌شود اثرات درمانی آن در کل بدن نیز ظاهر می‌شود.
  5. به صورت زیبایی طبیعی می‌دهد زیرا روشی تعادلی محسوب می‌شود و تهاجمی به بافت صورت ندارد. این روش با بدن سازگار است و باعث ایجاد حالت عجیب و غریب و غیر طبیعی در صورت نمی‌شود.
  6. اثرات آن سریع است و از همان جلسات اولیه آغاز می‌شود. ماندگاری آن نیز بسیار بیشتر از روش‌های رایج است.

**

تعداد جلسات لازم برای طب سوزنی بسته به سن فرد و کیفیت پوست او، بین ۱۵ تا ۲۴ جلسه متفاوت است. در ۱۰ جلسه اول معمولا فرد باید هفته‌ای ۲ تا ۳ بار به پزشک مراجعه کند. بعد از آن هم هفته‌ای یک بار درمان کافی است. همچنین برای بیمارانی که مایل باشند، می‌توان ماهی یک بار درمان نگه دارنده انجام داد. لازم به ذکر است که تاثیر طب سوزنی تا حدی به تکنیک و درمانگر بستگی دارد و هر درمانگر ممکن است روش خاص خود را داشته باشد.

**

کاهش کلاژن سازی پوست و پیر شدن آن معمولا از ۳۵ سالگی شروع می‌شود اما امروزه به دلیل افزایش آلودگی هوا، استرس، مصرف قلیان و دخانیات، تغذیه نامناسب و از همه مهم تر پایین آمدن سن آرایش در خانم‌ها، پوست افراد زودتر دچار پیری می‌شود. بنابراین برای پیشگیری از پیری زودرس پوست بهتر است درمان با طب سوزنی را از سنین پایین‌تر و حدود ۲۲ سالگی آغاز کنید. البته برای انجام طب سوزنی سن خاصی مطرح نیست و چون بدون عارضه است می‌توان در تمام سنین از آن استفاده کرد.

این نکات را به خاطر بسپارید

– طب سوزنی فقط می‌تواند تعادل را به شما برگرداند. برای مثال اگر قبلا گونه داشته‌اید و اکنون برجستگی آن کاهش پیدا کرده است، طب سوزنی می‌تواند با افزایش حجم عضلات و لیفت صورت آن را به شما برگرداند. اما افزایش حجم لب‌ها و گونه گذاری در همه افراد با این روش امکان پذیر نیست.

– علاوه بر موارد زیبایی؛ طب سوزنی در رفع خارش، کهیر، لیکن پلان، پسوریازیس، اگزما و سایر مشکلات پوستی نیز تا حدودی کمک کننده است.

– در طب سوزنی از سوزن‌های مویی استفاده می‌شود و پروسه انجام آن دردناک نیست.

– خانم‌های باردار، افراد مبتلا به بیماری‌های بدخیم و کسانی که از داروهای ضد انعقاد استفاده می‌کنند، بهتر است از طب سوزنی استفاده نکنند.

دکتر فریده رفیعی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ، بیماری های اسکلتی عضلانی و طب سوزنی

  معالی آباد مجتمع تجاری پزشکی اهورا ط ۶ واحد ۶۷ تلفن ۳۶۳۴۱۲۷۰