کابردهای بیوفیدبک

کاربردهای بیوفیدبک

بایوفیدبک روشی است که درمانگر با بکارگیری ابزارالکترونیکی به اندازه گیری و پردازش فعالیت های خود مختار بدن می پردازد وبه بیمار کمک می کند تا آگاهی بیشتری نسبت به این دسته فعالیت ها به دست آورد و درنهایت کنترل ارادی خود را برآن ها افزایش دهد . به عبارت دیگر یوفیدبک تکنیکی درمانی است که در آن بیمار برای بهبود سلامت خود با استفاده از امواج حاصل از بدن خود آموزش می بیند .

زمانی شما با اشاره دست یا سر به دوستی سلام می کنید که این کار تحت اراده و کنترل شما صورت می گیرد . اما هنگام دویدن ضربان قلب شما تند می شود و یا در شرائط خاص زمان و مکان عصبی یا هیجان زده می شوید که در این گونه موارد فکر و ذهن و کنترل ارادی شما دخیل نیستند . کارکرد عمد بایو فید بک افزایش آگاهی و کنترل ارادی بیشتر بر روی اعمال خود مختار بدن است .

طی جلسات بایوفیدبک وسیله های الکترونیکی خاص به بدن متصل می گردد که برخی عملکردها را مانیتور کرده و نمایش می دهد . فشار خون و تعداد ضربان های قلب و تنش عضلانی از جمله این عملکردها هستند . بیوفید بک برای کمک به درمان بسیاری از بیماری های جسمی و ذهنی به کار می رود .  اضطراب یا استرس ،  بی اختیاری ادار ومدفوع ،   سندروم روده تحریک پذیر ، درد ، صرع و بسیاری بیماری های دیگر که در کلینیک های تخصصی مختلف به آن ها پرداخته می شود .

کاربرد عمده بیوفیدبک در بیماری هایی است که داروها جوابگو نیستند و با دادن قدرت استفاده از افکار برای کنترل بدن به فرد به عنوان یک شیوه آرمیدگی به کار می رود . یکی از موارد مهم که دراین کلینیک به واسطه بیوفیدبک تحت درمان قرار می گیرد بی اختیاری ادراری است . برخی از مردم اطلاع ندارند که برای بی اختیاری ادرار روشهای مناسبی موجود است . بسیاری از مردم برای بحث کردن در مورد آن بی میل هستند، حتی اگر آن در زندگی شان تاثیر چشمگیری گذاشته باشد.

بی اختیاری ادرار می تواند بر توانایی فرد در محیط کار اثر بگذارد. این مشکل می تواند فعالیتهای روزانه و بهنجار مردم را مختل کند و مانع از انجام فعالیتهایی شود که آنها از انجامش لذت می برند.

آیا می دانید که:

  • نیمی از افراد مبتلا، با متخصص مشورت نمی کنند.
  • ورزشکاران زن در همه سنین در حین فعالیتهای ورزشی شدید و سخت گاهی اوقات دچار نشت ادرار می شوند.
  • زنانی که یائسه شده اند اغلب دچار مشکلات مربوط به کنترل مثانه دارند.
  • اغلب زنان وقتی که حامله هستند یا بعد از اینکه زایمان می کنند دچار نشت و خروج ادرار می شوند.
  • بسیاری از زنان وقتی که ورزش می کنند، می خندند، سرفه می کنند یا عطسه می زنند دچار نشت ادرار می شوند.
  • در حدود نیمی از زنان بزرگسال می گویند که حداقل یکبار یا بیشتر نشت ادرار داشته اند. بسیاری از زنان می گویند که این مشکل را هرروز داشته اند. خروج ادرار شایعترین مشکل زنان مسن است. اما این بدین معنا نیست که بخش طبیعی از دوران سالمندی است. شما می توانید آنرا درمان کنید و کنترل مثانه تان را دوباره در دست بگیرید.

انواع بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار موقتی: همانطوری که از اسمش پیداست بی اختیاری ادرار موقتی و زودگذر است و ادامه نمی یابد. ممکن شما دچار بیماری (عفونت مجاری ادرار) بوده اید که باعث ادرار ناگهانی شده و شما نتوانسته اید آنرا کنترل کنید. یا ممکن شما دارویی استفاده کرده باشید که یکی از عوارض جانبی آن افزایش ادرار باشد. به محض اینکه این مسائل شناسایی و حل شوند، بی اختیاری فرد هم درمان خواهد شد.

بی اختیاری فشاری: اگر شما در هنگام ورزش کردن، خندیدن، سرفه کردن و عطسه زدن دچار نشت ادرار می شوید، شما به بی اختیاری ادرار فشاری مبتلا هستید.

بخاطر داشته باشید که فشارهای روحی روانی باعث بوجود آمدن آن نمی شوند. منظور از فشار نیرویی است که به مثانه وارد می شود. وقتی که ماهیچه های لگن و اسفنکتر

قوی هستند آنها می توانند فشار اضافی ناشی از ورزش کردن، خندیدن، سرفه کردن، عطسه زدن را اداره کنند. اما وقتی که این ماهیچه ضعیف هستند، فشار ناگهانی می تواند باعث خروج و نشت ادرار مثانه گردد.

بی اختیاری ادرار و بیوفیدبک: بیوفیدبک در درمان بی اختیاری ادرار به بیمار کمک می کند تا امکان کنترل، تقویت و نیرو بخشی عضلات کف لگن را که در کنترل مثانه نقش مهمی بر عهده دارند را یاد بگیرید.

این نوع درمان بوسیله بیوفیدبک الکترونیکی (EMG Biofeedback) و سنسورهای مخصوصی به نام پروب کف لگن که در دو نوع مقعدی (Anal Probe) و نوع واژنی (Vaginal Probe) و یا الکترودهای سطحی (Surface Electrode) انجام می شود. مطالعات نشان می دهند که بیوفیدبک می تواند کاهش بی اختیاری ادرار و بهبودی کنترل مثانه را در ۹۴ % از موارد موجب شود.

دکتر فریده رفیعی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بیماریهای اسکلتی عضلانی ، دیسک و ستون فقرات ، انجام لیزر درمانی ، بیوفیدبک ، ورزش درمانی و طب سوزنی در

شیراز معالی آباد مجتمع تجاری پزشکی اهورا ط ۶ واحد ۶۷ تلفن ۳۶۳۴۱۲۷۰