درمان چاقی با طب سوزنی

طب سوزنی درمان چاقی

 آیا طب سوزنی می تواند به شما کمک کند تا وزن کم کنید؟

ابتدا, مطالعات زیادی در زمینه طب سوزنی برای کاهش وزن انجام نشده بود. دو نکته در گوش وجود دارد که به طور سنتی با اشتها مرتبط است , این مطالعه به صورت کارآزمایی بالینی در قالب طرح تصادفی در سه مرتبه تکرار شده است.

بیشتر داوطلبان، زنان میانسال بودند. در کل,این بررسی به این نتیجه رسید که طب سوزنی با کاهش متوسط حدود ۳ کیلوگرم در ارتباط است. درمانهایی که بیش از شش هفته طول کشید،بهترین نتایج را داشتند.

 علم کاهش وزن با تحقیقات مرتبط با باکتری همراه است، باکتریایی که در روده هستند.باکتریودت ممکن است چیزهای خوبی نباشند، و یک مطالعه نشان داد که طب سوزنی می تواند آن ها را کاهش دهد.

 45 زن دارای اضافه وزن در شانگهای به طور تصادفی به سه گروه تقسیم شدند که یکی از آنها هیچ درمانی نمی گرفت. دو گروه دیگر ۲۰ درمان طب سوزنی را به مدت نیم ساعت و هر روز دریافت کردند. این امتیاز برای هر دو گروه یک سان بود, اما توسط پزشکان مختلف اجرا می شد.

طب سوزنی چگونه به درمان چاقی کمک می کند؟

تاثیر طب سوزنی در درمان چاقی

یافته ها:در بین ۳۰ نفر از زنانی که طب سوزنی دریافت کرده بودند, میانگین شاخص توده بدنی آ«ها از ۸۲ به ۵۲ کاهش پیدا کرده بود، در حالیکه گروهی که درمانی نگرفته بودند چندان تغییر نکردند.

همچنین, این تیم تغییرات مطلوب فلور روده در گروه های تیمار شده را نشان داد. با وجود تمام فشارها در مورد پروبیوتیک ها، هنوز راه های قابل اعتمادی برای تغییر فلور روده وجود ندارد. 

اولین نویسنده اطلاعات درباره طب سوزنی، ۱۰۰ سال قبل از مسیح در چین بوده است. پزشکی سنتی چینی فرض می کند که سوزن ها را روی بدن در جایی قرار می دهند که جریان انرژی به نام ” چی ” جریان دارد, که از طریق ” مریدین ها ” سفر می کنند.

در اوایل قرن بیستم, پزشکان آکادمی پزشکی امپراتوری چین دیگر طب سوزنی را مطالعه نکردند.مایو این را به عنوان یک راه حل ارزان برای یک جمعیت محروم احیا کرد.تحقیقات غربی طب سوزنی ملایم که به طور مثال پوست را سوراخ نمی کند، برای کاهش وزن بهتر از طب سوزنی شدید دانست.

تاثیرات جالب طب سوزنی در درمان چاقی

درمان چاقی و وزن زیاد با استفاده از طب سوزنی

توضیح غربی:سوزن یک عصبی را تحریک می کند که سیگنالی به مغز می فرستد تا اندورفین را آزاد کند.اینها مواد شیمیایی خوبی هستند که آستانه درد کمتری دارند.

تئوری دیگر این است که طب سوزنی سلول های بافت همبند را حول نقاط فشاری که منجر به درد کمتری می شوند, تغییر می دهد.اما این توضیحات نشان نمی دهند که چرا سوزن زدن به گوش بر اشتها و فلور روده شما تاثیر خواهد گذاشت. 

به یاد داشته باشید که نگه داشتن وزن یکی از بزرگ ترین چالش هاست.هنوز باید کالری کمتری مصرف کنید.اگر طب سوزنی، شما را آرام می کند و دردتان را کاهش می دهد, این یک امتیاز است.نگران بودن می تواند منجر به پرخوری شود.

همچنین اگر به دلیل درد داشتن ورزش نمی کنید, طب سوزنی می تواند به شما کمک کند تا حرکت کنید.علاوه بر این, شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه طب سوزنی التهاب را کاهش می دهد که به درد و چاقی مرتبط است.

خواص طب سوزنی برای درمان چاقی

چگونه می توان با طب سوزنی و طب چین وزن کم کرد:

در پزشکی سنتی چینی (tcm), عملکرد ضعیف سیستم گوارشی مانند یبوست, نفخ, برگشت اسید معده, تنفس بد، باعث افزایش وزن ناخواسته می شود.

 طب سوزنی یک دیدگاه جالب درباره نحوه کار اندام ها می دهد:

نه تنها عملکردهای فیزیولوژیک دارند, بلکه ویژگی های عاطفی نیز دارند بلکه زمانی که طحال و معده (اندام های اصلی مرتبط با هضم) با هماهنگی باهم کار نمی کنند که از طریق احساسات مانند اضطراب آشکار می شود, این امر بر توانایی شما برای تغذیه صحیح تاثیر می گذارد. 

در نتیجه بدن قادر به جذب مواد مغذی نمی باشد که به آن نیاز دارد و نمی تواند با موادی مبارزه کند که نیاز ندارد و حتی ممکن است برای سلامت کلی شما مضر باشد.

آیا طب سوزنی چاقی را درمان می کند؟

این، می تواند باعث افزایش وزن و مشکلات ناخواسته سیستم گوارشی شود و اگر پاسخ نداده باشید، می تواند به یک چرخه معیوب تبدیل شود؛ عدم تعادل هاضمه احساسات را تحریک می کند که باعث می شود شما بیشتر بخورید و در نتیجه مشکلتان را بدتر کنید. 

در TCM، چی، یا نیروی زندگی بدن، دوره هایی از طریق مسیرهای انرژی در سراسر بدن، که به مریدین ها مشهور هستند. گفته می شود که ۱۴ مریدین اصلی وجود دارد که به طور بی ربطی به تعریف غربی اعضا ترجمه می شود.

 وقتی یک فرد بیمار است، گفته می شود که چه چیزی از تعادل بیرون رفته و نقاط ویژه ای که روی بدن در نظر گرفته می شوند، باید برای اصلاح عدم تعادل تحریک شوند.پس از آن سوزن ها به این نقاط اعمال می شوند تا هر گونه زیادی و یا کاستی را اصلاح کنند. 

طب سوزنی روشی است که اغلب برای درمان چاقی به کار می رود.

طب سوزنی گوش برای کاهش وزن استفاده می شود و نقاطی روی شکم (برای سیری و رضایت) و (برای تسکین درد) را تحت تاثیر قرار می دهد. متخصصان این تئوری را مطرح کرده اند زیرا فهمیدند که تحریک اعصاب گوش، اشتها را مهار می کند.

درمان چاقی و کاهش اشتها با طب سوزنی

مطالعات بر این باورند بیمارانی که تجهیزات طب سوزن گوش مانند گیره و مهره اش را استفاده می کنند، میل به غذا را کاهش می دهند. 

علاوه بر این، طب سوزنی همچنین انتشار سریع انتقال دهنده های عصبی در بدن را تسهیل می کند که ممکن است باعث بهبود حالات و کاهش استرس و افسردگی شود و به نوبه خود به کنترل مصرف مواد غذایی کمک کند.

 مناطق دیگری که طب سوزنی در آنجاها نیز اعمال می شود، شامل دهان ، برای کاهش ایمپالس خوردن/ ریه، برای گسترش به کلیه ها/ غدد درون ریز، به منظور جلوگیری از حفظ آب؛/ غدد فوق کلیوی و تخمدان، برای جلوگیری از افزایش وزن ناشی از قاعدگی/ طحال، برای آزاد سازی قند و تعادل هورمونی/ کلیه ها، برای تسکین اضطراب/ و تیروئید، برای سرعت بخشیدن به سوخت و ساز بدن.

ارتباط طب سوزنی و درمان چاقی

از سوی دیگر، طب سنتی چینی به سوزاندن چربی موثرتر، کاهش جذب کربوهیدرات، کاهش فشار خون و کلسترول کمک می کند و کبد چرب را پاک می کند. طب سوزنی و طب سنتی چینی پهلو به پهلو هم راهی طولانی برای کمک به رسیدن به اهداف کاهش وزن خواهند بود.

برای بهترین نتیجه، هر جلسه را با یک ورزش منظم، یک رژیم غذایی مناسب و نکات بهبود سلامتی تکمیل کنید: 

 • نوشیدنی خود را مزه دار کنید.
 • اضافه کردن ادویه هایی مانند دارچین، زنجبیل، نعناع، رازیانه، یا شیرین بیان به نوشیدنی محبوبتان هضم غذایتان را افزایش می دهد.
 • غذایتان را مزه مزه کنید و برای خوردن غذا عجله نکنید. در بین جویدن های آهسته تان توجه دقیقی به بافت و طعم آنچه در دهانتان است کنید و کمی مکث کنید. به یاد داشته باشید که خوردن باید یک تجربه متمرکز و تقریباً متفکرانه باشد.
 • برای هر وعده غذایی بنشینید و از حواس پرتی هایی مانند لپ تاپ، تلویزیون و یا گوشی هوشمند خود دور بمانید.
 • بر روی غذا و افرادی که با آن ها هستید تمرکز کنید.
 • رنگ بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید. آیا می دانستید که رنگ زرد مرتبط با معده و طحال است؟
 • پس سبزیجات پر برگ سبز، کدو حلوایی، ذرت، فلفل زرد، لبو طلایی و سیب زمینی شیرین را به منوی خود اضافه کنید.
 • برای خودتان برنامه ریزی کنید – و فکر کنید.
 • افکار پریشان و غیرسازنده می تواند به طحال و معده شما آسیب وارد کند.

چگونه طب سوزنی و کاهش وزن را ترکیب کنیم؟

اگر از طب سوزنی استفاده می کنید در حالی که سعی دارید وزن کم کنید، به احتمال زیاد بهترین نتیجه را خواهید داشت.

اگر که شما درمان را با تغییرات سبک زندگی سالم مثل یک رژیم غذایی تحت کنترل کالری، رژیم غذایی مغذی و یک برنامه فعالیت فیزیکی منظم انجام دهید. 

طب سوزنی می تواند به شروع تغییر کمک کند، که منجر به زندگی سالم می شود، اما نمی تواند دخالت شخصی بیمار در روند کاهش وزن و یا هر درمان دیگر را جایگزین کند. 

خوب، بهترین راه برای شروع برنامه تان چیست؟

در اولین قدم ممکن است که به متخصص مراجعه کنید و رژیم غذایی که به اندازه کافی سالم است را شروع کنید. بخش بهداشت و درمان همچنین ممکن است اطلاعات پزشکی مفیدی را برای به اشتراک گذاری با متخصص طب سوزنی شما فراهم کند. 

طب سوزنی به هر مشکلی که بیمار به عنوان عدم تعادل دارد، نگاه می کند نه خود بیماری.

طب سوزنی موثر در درمان چاقی بدن

شروع برنامه کاهش وزن طب سوزنی:

در اولین قرار ملاقات برای طب سوزنی، زود خودتان را به دفتر برسانید تا فرم های لازم را پر کنید.

این موارد به طور کلی شامل یک تاریخچه سلامت عمومی، اهداف سلامتی، و سایر اطلاعات هستند. متخصص طب سوزنی فرم هایتان را قبل از اینکه درمان را شروع کند، بررسی می کند و یک مشاوره را ارائه می دهد.

این ممکن است شامل توصیه هایی برای گیاهان سنتی چینی یا پیشنهادهایی برای رژیم غذایی برای تکمیل برنامه کاهش وزن شما باشد. 

در طی این روند، متخصص، سوزن های نازک و کوچکی را در نقاط ویژه ای در بدن شما وارد می کند.

اکثر مردم در طول این روند احساس ناراحتی و درد نمی کنند.

دردهای طب سوزنی در درمان چاقی

برخی از بیماران هنگامی که سوزن ها وارد می شوند و برخی احساس سوزش می کنند، و برخی احساس سنگینی را توصیف می کنند.

شما با سوزن ها برای مدتی استراحت خواهید کرد (چند دقیقه تا یک ساعت)، سپس متخصص آن ها را برمی دارد و جلسه کامل خواهد شد. 

می توانید بعد از طب سوزنی خود، از فعالیت های شدید اجتناب کنید تا اینکه بدانید چطور نسبت به آن ها واکنش نشان می دهید.

برخی از بیماران احساس گیجی و سرگیجه می کنند.

اگر این مورد برایتان صادق است، متخصص طب سوزنی شما ممکن است بخواهد که کارهای بعد از جلسه را سبک تر انجام دهد.

اگر علائم غیرعادی را پس از درمان تجربه می کنید، باید با متخصص خود مشورت کنید.

چگونه طب سوزنی را برای درمان چاقی استفاده کنیم؟

چند جلسه طب سوزنی برای درمان چاقی لازم است؟

اگر چه پزشکان مختلف طب سوزنی، سطوح و طول های متفاوتی از درمان را توصیه می کنند اما اگر قصد دارید که ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم وزن کم کنید، داشتن چندین جلسه در هفته به مدت شش تا هشت هفته می تواند خوب باشد. 

باز هم، تعداد مراجعات از هر فرد به فردی دیگر متفاوت است. 

نگرش مثبت:

اگر شما باور دارید که طب سوزنی تان مفید است، نگرش مثبت ممکن است به کاهش وزنتان کمک کند. 

برای مثال، اگر احساس می کنید که درمان های طب سوزنی باعث بهبود کیفیت زندگی شما می شود، ممکن است با این احساس تحریک شوید که رژیم غذایی خوبی داشته باشید و انتخاب های ورزشی کنید و این انتخاب ها می تواند منجر به کاهش وزن بیشتر شود. 

نکات مهم از طب سوزنی در درمان چاقی

ایمنی و عوارض جانبی طب سوزنی چگونه است؟

اثرات ایمنی و جانبی طب سوزنی به آموزش و تجربه پزشک و تمیزی سوزن بستگی دارد. دقت کنید که متخصص طب سوزنی شما آموزش دیده و دارای مجوز باشد.

در غیر این صورت ممکن است گرفتار عوارض جانبی جدی آن شوید، از جمله: 

_عفونت 

_اندام های سوراخ و آسیب دیده 

_تخریب ریه ها 

_آسیب به سیستم عصبی مرکزی 

در پایان ذکر این نکته ضروری است که اگر تصمیم به انجام طب سوزنی برای درمان چاقی داشتتید نکات زیر را حتما در نظرداشته باشید :

 • مزایا و معایب پزشک خود را بررسی کنید.
 • این درمان را با غذای بهتر و تصمیمات ورزشی در نظر بگیرید.
 • یک پزشک متخصص و دارای مجوز انتخاب کنید.

منیع : نمناک

دکتر فریده رفیعی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ، بیماریهای اسکلتی عضلانی ، دیسک وستون فقرات ، لیزر درمانی ، بیوفیدبک ، ورزش درمانی و طب سوزنی وزیبایی در شیراز بلوار معالی آباد مجتمع تجاری پزشکی اهورا طبقه ۶ واحد ۶۷
تلفن : ۷۰-۰۷۱۳۶۳۴۱۲۶۹